Deprecated: wp_make_content_images_responsive از نگارش5.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_filter_content_tags() استفاده نمایید. in /home/cogchall/domains/cogchallenge.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5083

گام ستاد توسعه علوم شناختی درمسیر ایجاد رقابت میان پژوهشگران برای طراحی و ساخت سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز در کشور

 

با هدف توسعه پژوهش بر روی مرزهای دانش و فناوری و زمینه‌سازی برای استفاده از ظرفیت‌های مهندسی داخل کشور، تلاش گسترده ای از سوی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی برای ایجاد رقابت جهت ساخت ابزارهای نوین در حوزه دانش علوم شناختی بویژه در امر طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز آغاز شد.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی تاکنون از پروژه‌ها و پژوهش‌های علمی و فناوری در زمینه‌های مرتبط با علوم شناختی در سراسر کشور و در قالب‌‌های مختلف حمایت به عمل آورده و در همین راستا قصد دارد با برگزاری چالش‌های گوناگون در زمینه‌های روز دنیا و ایجاد رقابت بین پژوهشگران، حرکتی را در جهت ساخت ابزارهای نوین در این زمینه­‌ها ایجاد کند.

چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز، به عنوان اولین فعالیت ستاد در حوزه برگزاری این گونه چالش­‌ها است که با توجه به منابع نیروی انسانی، مراکز تخصصی، مراکز فناوری و زیرساخت‌های مناسب موجود در کشور هدف گرفته شده است.

دکتر “محمد حسین مقامی” کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی اعلام کرد: تربیت نیروی انسانی متخصص و همچنین جهت‌دهی به فعالیت­‌های تخصصی غیرهمگرا و نیز ایجاد شرایط مناسب حضور قوی در عرصه بین‌المللی در زمینه­‌های مختلف پژوهشی، صنعتی، و کاربردی از اهداف ثانویه ستاد توسعه علوم شناختی در برگزاری این چالش است.

وی با بیان اینکه  این چالش رقابتی برای ارائه روشی کارآمد به منظور تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغزی است، گفت:  اهمیت این چالش در یافتن جایگزینی برای روش (Deep Brain Stimulation (DBSمبتنی بر کاشت پروب درون مغز طی عمل جراحی است که ضمن حذف خطرات ناشی از فرایند جراحی و کاهش صدمات و عوارض جانبی، بتوان نواحی مورد نظر را تحریک کرد.

وی افزود: براساس مطالعات انجام­‌شده در سال­های اخیر، تحریک سلول‌­های عصبی مغز با روش­های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری، و فراصوتی را به عنوان راه­‌حل­‌هایی با ارزش برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد کرده است و با توجه به میزان شیوع این اختلالات ، فعالیت در حوزه ساخت ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز می­تواند اقدامی نویدبخش برای افزایش کیفیت زندگی بیماران باشد.

وی استفاده از این روش‌­ها در کاربردهای تحقیقاتی از جمله مطالعه­ عملکرد مغز را بسیار ارزشمند دانست و یادآور شد: با توجه به هزینه­ مناسب، امکان دسترسی به ایمنی قابل قبول این روش­ها، و از همه مهم­تر امکان پیاده­‌سازی مدارهای مرتبط با توجه به ظرفیت­‌ها و پتانسیل­‌های فنی و مهندسی داخل کشور، می­توان به ساخت دستگاه‌هایی برای تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز مبادرت کرد.

به گفته وی انتخاب مکانیزم تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز در این چالش آزاد بوده و می­‌تواند به صورت هر یک از مدالیته­‌های الکتریکی، الکترومغناطیسی، فراصوت و یا هر مدالیته قابل پیاده‌­سازی دیگر در کشور باشد.

دکتر مقامی خاطر نشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، مخترعان و گروه‌های دانشجویی می ‌توانند با شرکت در این چالش، طرح‌های پیشنهادی خود را از طریق ثبت در سامانه ارایه دهند.

به گفته وی، با توجه به اطلاعاتی که (شامل مراحل چالش، زمانبندی، میزان جایزه، و …) به زودی از طریق وبسایت ستاد اعلام خواهد شد، طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی و داوری تخصصی شده و در دو مرحله شبیه سازی رایانه ای ایده و همچنین ساخت دستگاه مدنظر با یکدیگر رقابت خواهند کرد. لازم به ذکر است که پس از داوری تخصصی، به تیم­‌های برتر در هر مدالیته (الکتریکی، الکترومغناطیسی، فراصوت، نوری، و … ) که با شایستگی بیشتر از سایر طرح‌­ها نتایج خود را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، جایزه نقدی اعطا خواهد شد.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/cogchall/domains/cogchallenge.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4979

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/cogchall/domains/cogchallenge.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4979